Birikim Yapmak Neden Önemlidir?

Birikim Yapmak Neden Önemlidir?

Birikim yapmak birçok açıdan avantaj sağlıyor. Bu eylemin önemi aslında acil durumlarda ortaya çıkıyor. Acil durumların yanı sıra birikimler kişilerin finansal stresi üzerinde azaltıcı etkide bulunuyor ve borçtan kaçınmalarını sağlıyor. Aynı zamanda miras bırakma düşüncesine sahip olan kişiler açısından da büyük bir öneme sahip olan birikim yapmak ile ilgili soru işaretlerinizi gidermek ve bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilir, ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Neden Birikim Yapmalısınız?

Birikim yapmak için pek çok neden bulunabilir. Başta istekleriniz olmak üzere belirli bir motivasyonla bu eylemi yapabilirsiniz. Birikim yaparak acil durumlarınızda mali durumunuzu düşünmeyi rafa kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda yaptığınız birikimler sayesinde büyük satın alımlar sizin için hayal olmaktan çıkabilir. Örneğin TV, araba, mobilya gibi pahalı ürünler ya da gayrimenkul alımı gibi yüksek bütçe gerektiren alımları gerçekleştirmek birikimler sayesinde kolay bir hale gelebilir.

Uzun vadeli gelir elde etmenizi sağlayabilecek birikimler sayesinde tatil yapmak istediğinizde rahat bir şekilde dilediğiniz yere gidebilir, eğlenebilir, tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Birikimlerin finansal stresiniz üzerindeki azaltıcı etkisinin yanı sıra finansal özgürlüğü deneyimleyebilirsiniz. Birikim yapmak finansal riski minimuma indirerek bütçeniz doğrultusunda senaryolar kurmanıza yardımcı olur. Bu senaryolar eğitim masrafları ya da miras gibi konuları içerebilir. Ayrıca birikimler yardıma muhtaç kişilere yardım etmenize de yarayabilir.

Birikim Yapmak için 10 Tavsiye

1.Amacınıza karar verin

Bir amaç doğrultusunda ilerlemek her zaman daha kolaydır. Bu nedenle birikim yapmak için kendinize bir amaç bulun. Amacınıza karar verdikten sonra bu doğrultuda birikiminizi planlayın. Tıpkı Montaigne’in ‘’Amacı olmayan bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez.’’ Sözünde değindiği gibi bir yönden diğer yöne savrulmamak için bir amaca sahip olmak size avantaj sağlar. Amacınıza karar vererek daha doğru kararlar alabilir ve getirinizi artırabilirsiniz. Yalnızca getirinizi artırmakla kalmaz aynı zamanda birikimlerinizden maksimum verimi alabilirsiniz. Örneğin birikiminizi ev almak için yapacaksanız amacınız ev almak olacaktır.

2. Ulaşılabilir hedefler belirleyin

Ulaşılabilir hedefler sizi daha iyi noktalara taşıma potansiyeli taşır. Bu nedenle birikimleriniz için ulaşılabilir hedefler belirlemek daha iyi sonuçlar elde etmenize imkân tanır. Hedeflerinize ulaştığınızda alacağınız keyif de hanenize bir artı olarak yazılır. Ulaşılabilir hedefler rotanızdan şaşmanızı engelleyerek birikimlerinizden en iyi verimi almanızı sağlar. Ulaşılabilir hedefler sayesinde net bir yol izleyebilir, daha iyi yatırımlar yapabilirsiniz.

3. Harcamalarınızı takip edin

Birikim yapmak için harcamalarınızın nereye gittiğine bakmak ve hangi kaynaklara en çok parayı harcadığınızı tespit etmek yararlı olabilir. Harcamalarınızın takibini yaparak gelirinize paralel olarak yaptığınız harcamaları görebilir ve gelirinizin ne kadarını birikim için ayıracağını tespit edebilirsiniz. Kısabileceğiniz harcamaları görebilmenizin yanı sıra ihtiyaçlarınızı tespit edebilir, gelirinizi detaylı bir şekilde inceleyebilir ve bu doğrultuda daha iyi birikim bütçeleri oluşturabilirsiniz. Gelir-gider tabloları yaparak birikim yapmayı kolaylaştırabilirsiniz. Ulaşım, giyim, yemek, alışveriş gibi harcamalarınızı alternatifleriyle değiştirerek harcamalarınızda azalmaya gidebilirsiniz. Yapacağınız alışverişlerde yanınıza bir liste alarak ekstra harcamalardan kaçınabilir, indirimleri takip ederek daha avantajlı alışverişler yapabilirsiniz. Böylece birikim yapmak için ayıracağınız bütçeyi artırabilirsiniz.

4. Gereksiz harcamaları azaltın

Harcama takibi yaparak belirlediğiniz gelir-giderlerinizde gereksiz harcamalara rastladıysanız bu harcamalara ayırdığınız bütçeyi azaltın. Bu sayede birikim yapmak için ayıracağınız bütçeyi artırabilir ve gereksiz harcamalar yerine asıl ihtiyaçlarınıza öncelik tanıyabilirsiniz. Örneğin, kullanmadığınız dijital platformların aboneliğini iptal edin. İhtiyaç olduğundan emin olmadığınız ürünleri satın almayın. Çevrimiçi alışverişlerde ücretsiz kargo tercih edin ve indirim kuponlarını kullanarak indirimli alışverişten yararlanın. Eğlence sektöründe yaptığınız harcamaları azaltın. Kütüphanelerden kitap alarak bütçenize katkıda bulunun. Bu sayede küçük miktarlardan büyük miktarlara değişen miktarlarda tasarruf etmeniz mümkün.

5. Yatırım yapın

İster kendinize bir yatırım hesabı açın, isterseniz de çeşitli yatırım yöntemlerinden birini seçin, birikim yapmak açısından yatırım çok önemlidir. Yatırım yapabileceğiniz bütçeler farklılık gösterebilir. Ancak küçük yatırımların da size büyük getirileri olabilir. Bu nedenle azımsamadan yapabileceğiniz kadar yatırım yaparak geleceğinize katkıda bulunun. Sahip olduğunuz yatırımları değerlendirerek bu yatırımlardan elde edeceğiniz getiriler sayesinde kavuşacağınız ekonomik özgürlüğün tadını çıkarın.

6. Bütçe planlaması yapın

Harcamalarınızı takip edin tavsiyesiyle oldukça benzeşen bütçe planlaması yapma, size hem uzun hem de kısa vadede getiri sağlar. Gelir ve giderlerinizi takip edeceğiniz tablolar ve bütçe planlamaları sayesinde birikim yapmak sizin için daha kolay bir hale gelir. Geliriniz doğrultusunda eğer kira ödüyorsanız kira, yeme-içme masrafları ve istekler gibi farklı kategorilere ayırarak yapabileceğiniz bütçe planlaması ile gelir-gider dengelerinizi daha iyi tartabilir ve birikim için ayıracağınız bütçeyi bu doğrultuda net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Yaptığınız bütçe planlaması ile gereksiz harcamaları minimize edebilir ve bütçenizin dışına çıkmadan harcama yapabilirsiniz. Örneğin belirleyeceğiniz günlük bir bütçe ile daha somut bir şekilde birikim yolunda adım atabilirsiniz. Aynı zamanda geliriniz doğrultusunda haftalık ya da aylık bir bütçe belirleyebilir ve gelirinizin geri kalanını birikim için ayırabilirsiniz.

7. Önceliklerinizi belirleyin

Birikim yapmak için verebileceğimiz tavsiyeler arasında oldukça önemli olan öncelik belirleme, birikim için ayıracağınız miktarın artmasına katkıda bulunur. Böylece önceliklerinizi ve asıl ihtiyaçlarınızı karşılamanızın ardından bütçenizin kalanını birikim için ayırabilirsiniz. Öncelikleriniz değişebileceğinden bunu yapacağınız bütçe planlamasında belirterek daha planlı ve daha rasyonel kararlarla ilerleyebilirsiniz.

8. Günlük bütçenize karar verin

Her gün dışarıdan kahve almak, her gün dışarıdan yemek, marketten ihtiyaç dışı şeyler alarak çıkmak, dijital harcamaların fazla olması ve gün içerisinde birçok kez ulaşıma para harcamak birikim için ayıracağınız bütçede sorunlar yaratabilir. Bu nedenle günlük ne kadar harcama yapacağınıza önceden karar vererek oluşabilecek ekstra harcamalardan kaçınabilirsiniz. Gün içerisinde harcayacağınız tutarı belirlemenizin birikim açısından yaratacağı katkı sayesinde birikim için ayıracağınız bütçeyi artırabilirsiniz. Aynı zamanda günlük bütçenize karar vererek tasarruf edebilir ve anlık olarak oluşabilecek bazı masraflardan kurtulabilirsiniz.

9. Borçlarınızı ertelemeyin

Özellikle kredi kartı kullananların dikkat etmesi gereken bir madde olan borç ertelememe oldukça önemli. Zira borçların ertelenmesi ilerleyen dönemlerin bütçesi üzerinde de zarar oluşturabilmektedir. Faiz yükü oluşmaması açısından kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesi avantaj sağlar. Kredi kartının yanı sıra son ödeme tarihi gelen diğer ödemelerin de ertelenmemesi gecikme ücreti ödenmesinin önüne geçer. Böylece çıkabilecek ekstra masraflardan kaçınılmış olur. Borçların ödenmesinin sağlayacağı rahatlık birikim yapmaya olan hevesi artırabileceğinden ve birikime ayrılacak bütçeyi artırdığından borçları ertelememek önem verilmesi ve es geçilmemesi gereken bir noktadır.

10. Faturalarınızı zamanında ödeyin

Borçların ertelenmemesine paralel olarak faturaların zamanında ödenmesi de gecikme ücreti gibi ekstra ücretlerden kaçınılmasını sağlar. Faturalarınızı ödemenizin ardından diğer ihtiyaçlarınız için bütçe planlaması yapabilir, günlük ya da haftalık bütçe belirleme gibi işleri daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vererek gecikme durumlarının önüne geçebilirsiniz. Faturalarınızı zamanında ödemenin yanı sıra faturalarınızı düşürmeye yönelik adımlar atarak tasarruf edebilirsiniz. Tüm bu adımlarla birikim yapmayı kolaylaştırabilir ve birikim yapmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Kampanyalarımız ve ürünlerimiz hakkında ilk ben haberdar olmak istiyorum diyorsanız.
Lütfen E-Bülten üyeliğimize katılın.