Ponzi Sisteminden Nasıl Korunursunuz?

Ponzi Sisteminden Nasıl Korunursunuz?

Ponzi sistemi, hileli bir yatırım programı olarak tanımlanabilir. Yeni yatırımcılardan toplanan ödemelerin önceki yatırımcıları ödemek için kullanılmasına dayalı olan bu sistemin organizatörleri topladıkları parayı genellikle çok az riskle veya sıfır riskle olağanüstü kârlar elde etmek için yatırmayı vaat ederler. Ancak bu organizatörler aslında parayı gerçekten yatırmayı planlamazlar. Hedefleri, sistemlerinin inandırıcı görünmesi için ilk yatırımcılara ödeme yapmaktır. Bu sistem, kendini sürdürmek için sürekli bir fon akışı gerektirir. Sistemin organizatörleri daha fazla üye alamadığında ya da mevcut yatırımcıların büyük bir kısmı yatırımlarını nakde çevirmeye karar verdiğinde, sistem alt üst olur. Siz de özel fon yönetimi gibi yöntemler ve bu sistem hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ponzi Sistemi Nedir?

Ponzi sistemi, yatırımcılara önemli getiriler vaat edilen bir tür yatırım dolandırıcılığıdır. Yasa dışı olan bu sisteme katılan şirketler, tüm dikkatlerini yeni müşteriler çekmeye odaklar. Yeni girenler yatırım yaptıktan sonra, para toplanır ve orijinal yatırımcılara iade olarak ödeme yapmak için kullanılır. Sürdürmek için devamlı nakit akışının gerektiği bu sistemde dolandırıcılar topladıkları parayı genellikle çok az riskle veya sıfır riskle olağanüstü kârlar elde etmek için yatırmayı vaat ederler. Bu vaat elbette gerçekleşmez. Üstelik sistemin kurucuları daha fazla üyeyi sisteme dahil edemediğinde ya da mevcut yatırımcıların büyük bir kısmı yatırımlarını nakde çevirmeye karar verdiğinde, sistem alt üst olur. Adını 1920'lerde dolandırıcı olan Charles Ponzi'den alan sistem, aslında bir yatırım yapılmaktan öte zincir halinde ilerleyen ve sonuç olarak yatırımcılara herhangi bir getirisi bulunmayan bir sistemdir.

Ponzi Sisteminin Kırmızı Bayrakları

Ponzi sistemi bazı kırmızı bayraklarla kendisini belli eder. Bu kırmızı bayraklara dikkat kesilerek sisteme karşı uyanık olmak ve sistemin zararlarından korunmak mümkündür. Yazımızın devamında yer alan 5 adet kırmızı bayrak ile ponzi sisteminin farkına varabilir ve bu sisteme karşı önlem alabilirsiniz.

1.Minimum riskle yüksek getiri vaadi

Realist olunduğunda yapılan her bir yatırımın belirli bir derecede riski bulunur. Ayrıca yüksek getiri sunan yatırımlar genellikle daha fazla risk taşır. Bu nedenle, birisi yüksek getirili ve az riskli bir yatırım teklif ederse, bu muhtemelen gerçek olamayacak kadar iyi bir anlaşma olacaktır. Muhtemelen yatırımcı bu yatırımdan herhangi bir getiri görmeyecektir. Ponzi sisteminin kırmızı bayrakları arasında da ilk sırada bu vaat yer almaktadır.

2. Aşırı tutarlı getiriler

Yatırımlar daima dalgalanmalar yaşar. Bu dalgalanmalar oldukça normaldir. Örneğin,

belirli bir şirketin hisselerine yatırım yaptığınızı düşünün. Bu şirketin hisse fiyatının yükseldiği zamanlar vardır ve bazı zamanlarda da düşüş gözlemlenebilir. Bununla birlikte, yatırımcılar dalgalanan piyasa koşullarından bağımsız olarak tutarlı bir şekilde yüksek getiri sağlayan yatırımlara her zaman şüpheyle yaklaşmalıdır çünkü bu yatırımlar realistik değildir.

3. Kayıt dışı yatırımlar

Bir plana yatırım yapmak için acele etmeden önce, yatırım yapacağınız şirketin Borsa Komisyonu’na ya da eyalet düzenleyicilerine kayıtlı olup olmadığını doğrulamanız çok önemlidir. Eğer plan komisyona ya da eyalet düzenleyicilerine kayıtlıysa, bir yatırımcı şirketin meşru olup olmadığını belirlemek için şirketle ilgili bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Bu basit adım size Ponzi sistemine karşı korunma şansı tanıyacaktır.

4. Lisanssız satıcılar

Yasalar uyarınca, satıcıların belirli bir lisansa sahip olması veya düzenleyici bir kuruma kayıtlı olması gerekir. Bu sistemlerin çoğu lisanssız bireyler ve şirketlerle ilgilenir. Bu şirketlerin daha kolay av olduğunu düşünürler. Bu nedenle hem bireylerin hem de şirketlerin lisanssız satıcılara karşı uyanık olması gerekir.

5. Gizli stratejiler

Anlaşılamayacak kadar karmaşık prosedürlerden oluşan yatırımlara şüpheyle yaklaşılmalı ve mümkün olduğunca bu yatırımlardan kaçınılmalıdır. Aynı zamanda eksik evraklar veya ekstreler söz konusuysa da dikkatli olunmalıdır.

Ponzi Sisteminin Tarihçesi

Ponzi sistemi terimi, 1920 yılında Charles Ponzi adlı bir dolandırıcının adından esinlenerek oluşturuldu. Ponzi sistemi olarak bilinen yöntemin yöntemleri, Charles Dickens tarafından yazılan Martin Chuzzlewit eserinde 1844 yılında ve Little Dorrit eserinde 1857'de romanında anlatılmıştır.

Charles Ponzi'nin 1919 yılında yaptığı asıl plan, ABD Posta Servisi'ne odaklıydı. Posta servisi, o zamanlar, bir gönderenin posta ücretini önceden satın almasına ve yazışmalarına dahil etmesine olanak tanıyan uluslararası yanıt kuponları geliştirmişti. Alıcı, kuponu yerel bir postaneye götürür ve yanıt göndermek için gerekli olan havayolu posta pulları ile değiştirirdi. Bu tür takas , yasa dışı bir uygulama olmayan arbitraj adıyla bilinir. Ancak Ponzi, açgözlü davranmış ve dolandırıcılıkta adeta seviye atlamıştır.

Ponzi, Menkul Kıymetler Borsası Şirketi adı altında 45 günde %50 veya 90 günde %100 getiri sözü verdi. Bu plandaki başarısı nedeniyle yatırımcıların hemen dikkatini çeken Ponzi, parayı gerçekten yatırmak yerine yeniden dağıttı ve yatırımcılara kar elde ettiklerini söyledi. Plan, Boston Post'un Menkul Kıymetler Borsası Şirketi'ni soruşturmaya başladığı 1920 Ağustos'una dek sürdü. Gazetenin yaptığı soruşturma sonucunda Ponzi, 12 Ağustos 1920'de federal yetkililer tarafından tutuklandı ve posta dolandırıcılığıyla suçlandı. Kasım 1920'de Ponzi beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Örnekler

Ponzi sistemine örnek olarak Bernie Madoff ve JSG Capital Incestments verilebilir.

Bernie Madoff, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük yatırımcı dolandırıcılığı ve yakın tarihin en ünlü saadet zinciri. Bu zincir, on yıldan daha uzun bir süre Bernard L. Madoff Investment Securities LLC'deki yatırımcıları dolandıran Bernard Madoff tarafından yönetilmiştir.

Madoff, nakit topladığı geniş bir yatırımcı ağı kurdu ve yaklaşık 5.000 müşterisinin parasını çektiği bir hesapta topladı. Ancak parayı hiçbir zaman fiilen yatırmadı. 2007-2008 mali krizleri patlak verdiğinde, artık dolandırıcılığını sürdüremezdi. 2008 Küresel Mali Krizi sırasında, yatırımcılar Madoff'un firmasından para çekmeye başladı ve bu da firmanın gerçek mali tablosunun likit olmayan doğasını meydana çıkardı. Madoff, firmasının yaklaşık 4.800 müşteriye borçlu olduğu yaklaşık 50 milyar dolarlık borcu olduğunu belirtti. 170 milyar dolarlık mal varlığına el konulmasıyla 150 yıl hapis cezasına çarptırılan Madoff, 14 Nisan 2021'de hapishanede öldü. Bu dolandırıcılığın sebep olduğu toplam kaybın yaklaşık 65 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

JSG Capital Investments olayında Kaliforniya'nın Kuzey Bölgesi ABD Başsavcılığı, iki kişinin 2016 yılında büyük bir jüri tarafından elektronik dolandırıcılıktan suçlandığını söyledi.  JSG Capital Investments'tan Jaswant Singh Gill ve Javier Carlos Rios, yatırımcılara özel şirketlerin halka arz öncesi hisselerini satın alacaklarına dair söz vermekle suçlandı. Jaswant Singh Gill ve Javier Carlos Riosparayı kendi kullanımları için kullandı ve bireylerin şüphelenmesini önlemek için onlara faiz ödedi. Bu kişiler yatırımcılarından 9,3 milyon dolar toplamakla suçlanırken, 5,5 milyon dolardan fazla para sistem kullanılarak yönlendirildi. Ponzi sistemi, teknoloji değiştikçe değişerek varlığına devam etti.

Ponzi Sisteminden Nasıl Korunursunuz?

Olası dolandırıcılıklara karşı korunmak için tıpkı bir yatırımcının hisselerini satın alacağı bir şirketi araştırdığı gibi, bir kişi de mali durumunu yönetmesine yardımcı olan herkesi araştırmalıdır. Bunu yapmanın en kolay yolu, SEC ile iletişime geçmek ve muhasebecilerinin şu anda açık soruşturma yürütüp yürütmediğini (veya önceki dolandırıcılık vakalarını soruşturup soruşturmadığını) sorgulamaktır. Buna ek olarak herhangi bir plana yatırım yapmadan önce, yasal olup olmadıklarını doğrulamak için şirketin mali kayıtlarının sorulması da Ponzi sisteminden korunmak için yararlı olabilir. Bu iki yöntemle kolay bir şekilde sistemden kaynaklı oluşabilecek sorunlardan korunulabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Kampanyalarımız ve ürünlerimiz hakkında ilk ben haberdar olmak istiyorum diyorsanız.
Lütfen E-Bülten üyeliğimize katılın.