Kredi Notu Nedir ve Nasıl Değerlendirilir?

Belirli kriterler doğrultusunda değerlendirilen ve finansal kullanımlar için güvence işlevi gören kredi notu, puan cinsinden ifade edilir. Bireylerin banka ve finansal kuruluşlarla arasında geçen dengelerin analizinin yapılması sonucunda ortaya çıkarılan bir not olan kredi notu, kişilerin finans geçmişi ve kredi sicili olarak da tanımlanabilir. Özellikle kredi çekmek istediğinizde önemi artan bu not, bankalara sizin bankalardan destek alıp alamayacağınız hakkında fikir verir. Bu not hesaplanırken kredi kartı borçlarınızı nasıl ödediğiniz, ödeme düzeniniz, aldığınız krediler varsa bunları hangi amaçla aldığınız, kaç kez kredi çektiğiniz ve borç miktarınız gibi hususlar dikkate alınır. Birçok husus dikkate alınarak hesaplanan ve farklı rakamlarla ifade edilen kredi notu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilir ve kendi kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Bu notun, bireylerin yanı sıra şirketlerin de kredi geçmişini ölçtüğü bilinir. Bu not, çeşitli faktörlere bağlı olarak hesaplanır ve banka gibi potansiyel borç veren kurumların bir bireyin ya da şirketin borç ödeme kabiliyetini değerlendirmesine yardımcı olur. Birey ya da şirketler kredi almak istediğinde ortaya çıkar. Kredi notu yüksek olan bireyler veya şirketler daha yüksek miktarlarda kredi alabilir, daha düşük faiz oranları ile ödeme yapabilirler. İyi bir not, kredi onayı almaya ek olarak ev veya araba gibi büyük alımlar yapabilmek için de gereklidir. Ev ya da araba almak için kredi çekmek isteyen bir bireyin bankaya başvuru yapması durumunda banka, kredi notunu inceler.

Bir şirketin veya bireyin notunun düşük olması, potansiyel borç verenlerin güveni üzerinde zedeleyici etkide bulunur. Ayrıca notu düşük olan şirket veya bireyler daha yüksek faiz oranları ya da daha düşük kredi limitleri gibi koşullar ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle yüksek bir nota sahip olmak, bireyler ve şirketler açısından önem arz eder. Kredi notunun önemi, bireyler ve şirketlerin yanı sıra finansal sistem için de büyüktür. Bu not, bir bankanın veya finansal kuruluşun müşteri riskini ölçmesine yardımcı olur. Bu sayede finansal kuruluşlar, kredi onayı veya reddi kararları alırken daha objektif hareket edebilir ve daha doğru kararlar verebilirler. Aynı zamanda kurumlar, riskli ve parayı geri ödeyemeyecek durumdaki kişilere kredi verip vermeyeceklerini bu not aracılığıyla tespit edebilirler.

Bu not, bir bireyin veya şirketin kredi geçmişini yansıtan önemli bir ölçüttür. Yüksek not, potansiyel borç verenlerin güvenini artırır ve daha iyi kredi koşulları almayı sağlar. Bu sebeplerden ötürü notun düzenli olarak izlenmesi ve gerekirse düzeltilmesi çok önemlidir. Notu yüksek olan bir birey veya şirket, borç ödemelerini düzenli olarak yapıyor ve kredi borçlarını zamanında ödüyor demektir. Dolayısıyla bu notun hem kredi alan taraf hem de veren taraf için karşılıklı bir güvence sağladığını söylemek mümkündür.

Nasıl Hesaplanır?

Kredi kuruluşları tarafından hesaplanan bu not hesaplanırken kredi geçmişinin yanı sıra kişinin ya da şirketin mevcut borçları, ödemeleri ve geliri de dikkate alınır. Kişinin ya da şirketin daha önceki kredi ödemelerini düzenli olarak yapması, yüksek kredi notu almasına yardımcı olurken ödemelerini geciktirmesi veya borçlarını ödememesi ise notunu düşürebilir. Gelirin artması, kişinin borç ödeme kabiliyetini artırarak notunu yükseltirken düşük gelirler not üzerinde olumsuz etki bırakabilir. Not hesaplanırken kişinin ödeme geçmişi, borçlanma miktarı, kredi kullanımı ve gelir durumu gibi faktörler dikkate alınır. Bu nedenle notu yükseltmek için düzenli kredi ödemeleri yapmak, kredi kartı kullanımını ve borçlanmayı kontrol altında tutmak ve geliri artırmak önemlidir. Yüksek not, kişinin kredi ve borçlanma işlemlerinde daha avantajlı faiz oranları ve koşullar elde etmesine yardımcı olurken düşük not, bunun tam tersi durumlarla karşı karşıya kalmasına sebep olabilir.

Hangi Kredi Notu Ne Anlama Gelir?

Bankalara ve kurumlara bağlı olarak genellikle 1 ile 1900 değerleri arasında bir not belirlenir. 1 en fazla riski ifade ederken 1900 en düşük riski ifade eder. 1900, borçlara sadık ve güvenilir olduğunuzu belirtirken kurumlar genellikle 1000 değerinin üzerinde nota sahip olan şirket veya bireylere kredi vermeyi tercih eder. 1-699 puan arası en riskli grup, 700-1099 puan arası orta riskli grup, 1100-1499 puan arası az riskli grup, 1500-1699 arası iyi, 1700-1900 puan arası ise çok iyi grup olarak nitelendirilir. Tüm faktörler değerlendirilerek birey veya şirketler sınıflandırılır. Çok iyi, iyi ve az riskli gruplar yüksek kredi notları sayesinde daha kolay bir şekilde kredi alabilir. Elbette diğer gruplardaki kişiler ya da şirketler de notlarını yükselterek bu kategorilerde yer alabilir. Bu notun yükseltilmesi için bazı adımların izlenmesi gerekir. Böylece daha yüksek bir nota ulaşılarak daha iyi şartlarda kredi almak mümkün olabilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bu notu yükseltmek için yapılabilecek birçok şey vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ödemeleri zamanında ve düzenli bir şekilde yapmak. Gecikmeli ödemelerden kaçınmak. Ödemeleri zamanında yapmamak notun düşmesine neden olacağından tüm ödemeler konusunda sıkı bir düzen sağlamak.
  • Mevcut borçları azaltmak ya da geliri artırmak.
  • Halihazırda bulunan borçları kapatmak.
  • Kredi kartı kullanımını kontrol altında tutmak. Limitin üzerinde kullanım yapmamaya özen göstermek ve kredi kartını kullanırken dikkatli davranmak.
  • Uygun finansmanları seçerek doğru finansal kararlar almak. Finansal danışmanlık alarak notun yükselmesi için gerekli adımları uygulamak.
  • Gelir-gider dengesini koruyarak harcamaları kontrol altına almak ve borçların birikmemesi konusunda özen göstermek.

Hangi Aralıklarla Yenilenir?

Kredi notu, herhangi bir finansal işlem gerçekleştirildiğinde güncellenir. Günlük olarak güncellendiği durumlar olsa da genellikle aylık olarak yenilenir. Ancak notun yenilenme sıklığı ülkeden ülkeye ve kredi raporu sağlayıcısına bağlı olarak değişebilir. Bazı ülkelerde not, yalnızca belirli bir yılın sonunda güncellenirken bazı ülkelerde yıl değil ay esasına göre yenilenir. Notun yenilenme sıklığına ek olarak kredi raporu sağlayıcısına bağlı olarak da değişkenlik söz konusu olabilir. Bazı kredi raporu sağlayıcıları, notunuzu aylık olarak yenilerken bazıları aylık değil daha seyrek aralıklarla yeniler. Örneğin; bir kredi raporu sağlayıcısı notunu yalnızca üç ayda bir yenileyebilirken başka bir sağlayıcı aylık olarak güncelleyebilir. Bu nedenle notunuzun ne sıklıkla yenilendiği konusunda sağlayıcınızın politikasını kontrol etmeniz önemlidir. Ayrıca notunuzu düzenli olarak takip etmek, notunuz değiştiğinde farkında olmanızı sağlar. Bu nedenle notunuzu takip eden bir hizmet kullanmak veya kredi raporu sağlayıcınızdan düzenli güncellemeler istemek faydalı olabilir. Özellikle kredi almayı düşündüğünüz bir dönemdeyseniz yenilemeleri takip etmenizde yarar vardır.

 

GERİ

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Kampanyalarımız ve ürünlerimiz hakkında ilk ben haberdar olmak istiyorum diyorsanız.
Lütfen E-Bülten üyeliğimize katılın.