Likit Fon Nedir?

Pek çok kişi birikimlerini fonlardan yararlanarak yapar. Bu fonlar çeşitli yatırım araçlarını barındırdığı gibi bireylerin tercih edebileceği pek çok farklı fon çeşidi de bulunur. Bu fonlar arasında yer alan bir fon çeşidi olan likit fon, sık tercih edilen seçenekler arasındadır. Kendi içerisinde ayrı çeşitlere sahip olan bu fon, genellikle yüksek getiri beklentisinde olmayan ve enflasyonun etkisinden korunmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Kolay ve hızlı alım satım, şeffaflık, vergi avantajı gibi avantajlar da sunan bu fon hakkında daha fazla bilgi için yazının devamını okuyabilir, bu fona nasıl yatırım yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Likit Fon Ne Kadar Kazandırır?

Likit fonların getirisi, pazar koşullarının yanı sıra yatırımcının risk tercihine bağlı olarak da değişebilir. Bu fonlar genellikle daha düşük risk barındıran yatırım araçlarından oluşur ve likidite sağlanması açısından yatırımcılar bu fonlarda vadesi kısa olan araçlardan faydalanır. Bu sebeplerden ötürü bu fonlar genellikle daha az riske sahiptir ve güvenli sayılabilirler. Ancak daha düşük riskten ötürü daha az getiri de söz konusu olabilir. Bu fonların getirisi; enflasyon, piyasa koşulları, faiz oranları ve fonda yer alan yatırım araçlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Genel olarak likit fonlar, mevduat hesabına kıyasla daha yüksek getiri sağlarlarken riskli varlıklardan daha düşük getiri sağlama potansiyeline sahiptirler. Her ne kadar getiri potansiyeli düşük olsa da bu fonlar yatırımcılara düşük risk, kolay alım-satım ve likidite gibi birtakım avantajlar sunar. Özellikle kısa vadeli yatırımlarda güzel getiriler elde etmenin mümkün olduğu bu fonlar sayesinde acil nakit ihtiyacının karşılanması da mümkün olur. Bu fonların getirisi, piyasa koşulları doğrultusunda değişebilir. Bu nedenle yatırımcıların fonlarını oluştururken dikkatli bir şekilde değerlendirme yapması gerekir.

Likit Fon Çeşitleri Nelerdir?

Likit fonun kendi içerisinde birkaç çeşidi bulunur. Bu çeşitler de beraberinde bazı avantajlar getirir. Bu çeşitler A tipi ve B tipi olarak ikiye ayrılır. Likit fon çeşitlerinin ayrıntılarına yazının devamından ulaşabilirsiniz.

1.A Tipi Likit Fon

A tipi likit fonlar hisse senetlerini barındıran fonlardır. Hisse senetleri ve A tipi fonlar, B tipi fonlarla kıyaslandığında daha fazla riske sahiptir. Dalgalanmanın yüksek olmasından ötürü genel olarak daha yüksek getiri sunabilen bu fonlar, daha yüksek kayıp riskini de beraberinde getirir. Genellikle risk isteği yüksek yatırımcıların tercih ettiği bir fon olan A tipi fonda yatırımcılar kısa vadeli yatırımlarını değerlendirebilir ve likidite ihtiyaçları olduğunda kolaylıkla fonlarını geri çekebilirler. Ayrıca vergi avantajı sağlamaları ve genellikle düşük yönetim ücretlerine sahip olmaları da A tipi likit fonları tercih edilebilir kılar.

2.B Tipi Likit Fon

B tipi likit fonlar A tipi fonlara benzer olarak likit enstrümanlara yatırım yapılan ve bu sayede likidite sağlayan fonlardır. B tipi fonlar A tipi fonlardan farklı olarak hisse senetlerinin yanı sıra diğer yatırım araçlarını da barındırabilir. Bu sebepten ötürü A tipine kıyasla daha yüksek getiri potansiyeline sahip olabilen B tipi fonlar, daha yüksek risk içerebilirler.

Bu fonlar, yatırımcılara çeşitlendirme yapma olanağı tanır. Böylece çeşitli yatırım araçlarını kullanmak isteyen yatırımcıların istekleri karşılanmış olur. Aynı zamanda B tipi fon sayesinde yatırımcılar hisse senetlerinden elde edilen getirilerle likiditeyi birleştirebilir. Yatırımcılar, B tipi likit fonlar aracılığıyla sermaye piyasalarında pozisyon alabilir ve portföylerini çeşitlendirebilirler. B tipi fon çeşidine yatırım yapan yatırımcılar Euro Bond ve uzun vadeli gibi farklı çeşitlerden de yararlanabilirler. Ancak getiri potansiyelinin yüksek olmasından ötürü B tipi likit fonlar, daha yüksek risk seviyelerine sahip olabilir. Yatırımcılar kendi risk istekleri doğrultusunda seçim yapmalıdır.

Özellikleri Nelerdir?

Likit fonlar yatırımcılara likidite avantajı sağlayan ve genellikle kısa vadeli olan yatırım araçlarıdır. Bu fonlar yatırım için seçilen yatırım araçlarına bağlı olarak farklı özellikler barındırabilir ancak genel olarak likit fonların özellikleri şu şekildedir:

  • Likidite: Likit fonlar, yatırımcıların yatırımlarını kolaylıkla nakde dönüştürebilecekleri yüksek likidite sağlar. Yatırımcılar, talep etmeleri hâlinde genellikle bir iş günü gibi kısa bir süre içerisinde fonlarını geri alabilirler. Bu, bu fonların kolay bir şekilde alım-satım özelliği olarak da açıklanabilir.
  • Düşük risk: Likit fonlar genellikle düşük riske sahiptir. Fonlar, likit varlıklara yatırım yapar ve riski dağıtarak yatırımcılara düşük riskli bir portföy sunar. Ayrıca ana paranın korunması da yatırımcılar için önemli bir avantajdır.
  • Çeşitlendirme: Likit fonlar, yatırımları farklı varlık sınıflarına dağıtarak çeşitlendirme sağlar. Bu sayede riskler dengelenir ve getiri potansiyeli artar. Yatırımcılar tek bir varlık yerine bir portföydeki çeşitli varlıklara sahip olurlar.
  • Profesyonel yönetim: Likit fonlar, profesyonel portföy yöneticileri tarafından yönetilir. Yöneticiler piyasa koşullarını izler, varlık seçimi yapar ve yatırımların performansını izler. Bu sayede yatırımcılar uzmanların deneyiminden ve bilgisinden faydalanır, yatırımları için en iyi kararları alabilir ve en yüksek getiriye ulaşılabilir.
  • Düşük gider: Likit fonlar, genellikle düşük yönetim ücretleriyle işlem görürler. Bu durum, yatırımcıların maliyetlerini düşürür ve getiri potansiyelini artırır.
  • Vergi avantajı: Likit fonlar, çoğu ülkede özel bir yatırım aracı olarak vergi avantajları sunar. Vergi düzenlemelerine bağlı olarak likit fonların getirileri genellikle düşük vergilendirilir veya vergiden muaf tutulabilir.

Avantajları Nelerdir?

Likit fonun avantajları arasında ilk sırada yüksek likidite sağlaması gelir. Dileyen yatırımcılar yatırımlarını talepleri üzerine bir gün gibi kısa bir süre içerisinde geri alabilirler. Böylece acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilir ve yatırımlarını nakde çevirebilirler. Bu fonların düşük riskli olduğuna önceki başlıklarda değinmiştik. Bu fonlar, likit varlıklara yatırım yapmaya ek olarak riskin dağıtılmasını mümkün kılar. Böylece daha düşük riskli bir portföy oluşması söz konusu olur ve anaparanın korunması avantajı ortaya çıkar.

Düşük riskin yanı sıra bu fonlar, yatırımcılara çeşitlendirme yapma olanağı da sağlar. Bu sayede yatırımcılar fon, tahvil, hisse senedi gibi farklı araçları kullanarak riskleri dengeleyebilir ve getiri potansiyelini artırabilirler. Ayrıca yatırımcılar tek bir varlık yerine çeşitli varlıklara sahip olurlar.

Bu fonların yönetimi, profesyonel portföy yöneticileri tarafından yapılır. Portföy yöneticileri işlerinin uzmanıdır ve portföye uygun seçimleri yapmalarının yanı sıra yatırımların performansını da izlerler. Böylece yatırımcılara kendi deneyimlerinden faydalanma olanağı tanırlar. Profesyonel yönetim sayesinde yatırımcılar daha iyi getirilere ulaşabilir. Bu fonların bir diğer avantajı da daha düşük maliyetle yatırım yapma olanağı sunmasıdır. Genel olarak düşük yönetim ücretleriyle işlem gören bu fonlar, büyük varlık hacmine sahip olduklarından dolayı maliyetlerini düşürürler. Bu durum, yatırımcıların maliyetlerini düşürerek getirilerini artırmasını mümkün kılar.

Likit fonlar güvenli yatırım getirisi, hızlı ve kolay alım-satım, kolay erişim, düşük gider ve düşük riskin yanı sıra şeffaflık da sunar. Küçük tutarlarla da yatırım yapmayı mümkün kılan bu fonlar, düzenli yatırım yapmak isteyenler için de iyi bir alternatiftir. Çeşitli varlıklara yatırım yapma olanağı tanımasından ötürü daha yüksek getiri potansiyelini de beraberinde getiren bu fonlar, yatırımcıların risk isteğine ve hedeflerine bağlı olarak farklı getiriler sunar.

GERİ

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Kampanyalarımız ve ürünlerimiz hakkında ilk ben haberdar olmak istiyorum diyorsanız.
Lütfen E-Bülten üyeliğimize katılın.