Vix Korku Endeksi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Yatırım yaparken riskleri anlamaya yardımcı olabilecek ve yol gösterici nitelikte olabilecek bir veri olan Vix endexi, kazanca dair ihtimalleri gözler önüne serer. Korku endeksi olarak da adlandırılan vix korku endeksi, yatırımcıların tavrına ek olarak piyasada oluşan dalgalanmaları inceleyerek risk düzeyini ve kazancın ne kadar olacağını gösterir. Hem küçük yatırımlar hem de büyük yatırımlar açısından oldukça önemli olan bu endeks ile ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Vix Korku Endeksi Nedir?

Vix korku endeksi, piyasanın incelenmesi ile yakın gelecekte oluşabilecek durumların belirlenmesine dayalı bir endekstir. Bu endeksin yüksekliği yatırımı azaltıp yatırımcıların altına yönelmesine sebep olur. Benzer şekilde bu endeksin düşük olması da yatırımcıların daha fazla yatırım yapmak istemesine sebep olur. Vix korku endeksi düşük olduğu durumlarda altın fiyatlarında düşüş görülür. Bu endeks piyasanın ileriki 30 gününe dair volatilitesinin tahminini içerir. Piyasada oluşan ani düşüş veya yükselişler endeksi yükseltir.

Vix Endeksi Ne İşe Yarar?

Vix endeksi yatırımcıların oldukça işine yarayabilecek olan bir endekstir. Bu endeks sayesinde yatırımcılar piyasanın gelecek 30 gününe dair tahminleri görerek bu doğrultuda yatırımlarını şekillendirebilir. Piyasada fiyatlar dalgalanma yaşayabileceğinden bu endeks sayesinde daha temkinli bir şekilde yatırım yapılabilir. Endekste yaşanan yükseliş ve düşüşler yatırımcılara yatırımlarını nasıl şekillendirmeleri gerektiği yönünde bilgi verir.

Korku Endeksini Yorumlamak

Korku endeksinin yorumu yüksekliğine ve düşüklüğüne bağlı olarak yapılabilir. Korku endeksinin yüksek olması yatırımcılar açısından olumsuz bir durum olduğundan, korku endeksinin yüksekliği olumsuz olarak yorumlanır. Tam tersi şekilde vix korku endeksinin düşük olması yatırımcılar tarafından olumlu olarak görülür. Korku endeksinin yüksek olduğu durumlarda yatırımlarda azalış yaşanırken korku endeksinin düşük olduğu zamanlarda yatırımlar artış gösterir. Bu yorumlar ışığında yatırımcılar yatırımlarını daha doğru yönlendirebilir ve daha temkinli ilerleyebilir. Korku endeksinin yüksek olduğu dönemlerde risk daha yüksek olduğundan risk almak istemeyen yatırımcılar kendilerini çekebilir. Buna paralel olarak endekste düşüş yaşandığı zamanlarda riskte de düşüş olacağından daha fazla yatırımcı piyasaya katılmak isteyebilir.

Volatilite Nedir?

Kelime anlamı olarak değişken anlamına gelen volatilite, finansal seçeneklerin risklerinin ölçülmesinde yararlı olan bir ölçüttür. Yüzdesel olarak ifade edilebilen volatilite, belirli ürünler için belirli bir zaman aralığında yaşanan fiyat oynaklığı olarak da tanımlanabilir. Volatilitesi yüksek olan seçeneklerin riski daha fazladır. Düşük olan seçeneklerin ise tam tersi riski daha düşüktür. Yatırım riskini kontrol altında tutmak isteyen ve tedbirli bir şekilde ilerlemek isteyen yatırımcıların volatiliteye dikkat etmesi önemlidir. Volatilite yatırımların risk oranını ve borsada oluşan dalgalanmaları görünür kılarak aslında yatırımcılara büyük bir kolaylık sağlar.

Volatilite Nasıl Tahmin Edilir?

Volatilitenin nasıl tahmin edildiği akıllara gelen bir sorudur. Bu tahmin yapılırken belirli adımlar izlenir. Tahminin yapılması için izlenen ilk adım menkul kıymetin geçmişteki fiyatlarının toplanmasıdır. Bu toplamanın ardından ortalama bir fiyat belirlenir. Her fiyat ile ortalama fiyat arasındaki fark bulunur. Bu işlemlerin ardından volatilite hesaplaması yapılmış olur. Aslında volatilite hesaplaması standart sapma kullanılarak yapılır denilebilir. Bulunan her değer elde edilen ortalamadan çıkarılarak bu ölçüt hesaplanır. Ölçütün hesaplanması sayesinde piyasadaki fiyatlarla ilgili tahminler oluşturulabilir. Elde edilen sonuçlar yüzdelik veya sayı değerleri olarak görülebilir. Değerin yüksek çıktığı durumlarda volatilitenin yüksek olduğu ve düşük çıktığı yerlerde volatilitenin düşük olduğu yorumu yapılabilir.

Volatilite Nasıl Ölçülür?

Volatilitenin nasıl ölçüldüğü de en az nasıl tahmin edildiği kadar dikkat çeken bir konudur. Bu değerin ölçümü yapılırken volatilitesi bulunacak olan kıymetin geçmişteki fiyatlarına dikkat edilir. Bu fiyatlar toplanarak önce bir ortalama elde edilir. Elde edilen ortalamadan her değer tek tek çıkarılarak fark bulunur. Standart sapma işlemi yapılarak ölçülen volatilitenin yüksek veya düşük olması farklı anlamlara gelir. Volatilite değeri yüzdelik ya da sayı şeklinde olabilir. Ayrıca bu değer aşağı ve yukarı yönlü olarak her iki yöndeki değişimleri de ölçer. Böylece yatırımcılara hem düşük hem de yüksek riskler hakkında bilgi verir. Volatilitenin ölçümünde varyanstan da yararlanılır. Bu ölçüm riskleri ortaya koyarak yatırımcıları yönlendirir.

Vix Korku Endeksi ve Borsalar

Borsada işlem yapan yatırımcılar hem piyasadaki risklere hem de kendi risk isteklerine bağlı olarak yatırımlarını şekillendirir. Vix korku endeksinde görülen artış ve azalışlar da yatırımcıların kararları üzerinde etkili olur. Zira Vix korku endeksinin yüksek olduğu dönemlerde yatırım yapmak onlara zarar getirebilir. Doğru dönemlerin yakalanarak daha fazla kâr elde edilebilmesi açısından Vix korku endeksi borsa üzerinde oldukça etkili olur. Borsa ve bu endeks arasındaki ilişki oldukça sıkıdır. Bu ilişki negatif yönlü bir ilişkidir. Endekste görülen düşüşler borsadaki seçeneklerde artışa neden olurken tam tersi şekilde endekste yaşanan yükselmeler borsadaki seçeneklerde düşüşe neden olur. Bu endeks yatırımcıların kararını onların isteklerine bağlı olarak dolaylı ya da doğrudan etkiler.

Korku Endeksi Neden Yükselir?

Korku endeksinin yükselmesinde en önemli faktör aslında fiyatlarda yaşanan ani değişimlerdir. Fiyatların aniden artması ya da aksi yönde aniden düşüş göstermesi endeksi yükselterek riski artırır. Yön fark etmeksizin her ani fiyat değişikliği ve dalgalanma aslında bu endeks üzerinde etkili olarak yükselmesine sebep olur. Vix korku endeksinin yükselmesi yatırımcılara riskin yükseldiğinin sinyallerini verir. Bu nedenle vix  korku endeksinde yaşanan yükselmelerin iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Yalnızca hafta ya da ay içerisinde değil bu endekste günlük yükselmeler de meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü yatırımcılar vix korku endeksini dikkatle takip etmeli ve var olan yatırımlarında kayıp yaşamamak adına yatırımlarını doğru şekilde yönlendirmelidir.

Vix Endeksi Yükselirse Ne Olur?

Vix endeksinin yükselmesinin yatırımcılar için riski artırdığını belirtmiştik. Yükselen risk aslında piyasadaki yatırımcı sayısında da bir azalmaya neden olabilir ve beklentilerin olumsuz olduğu anlamına gelir. Endeksin yükselmesi altın fiyatları üzerinde de etkili olur. Yükselen vix korku endeksi altın fiyatlarında bir artışa sebebiyet verir. Endekste yaşanan düşüş ise buna paralel olarak altın fiyatları üzerinde bir düşüş etkisi yaratır. Bu nedenle vix korku endeksi yükseldiği zamanlarda yatırımcılar altına yönelmeyi tercih ederek zararlarını azaltabilirler. Aynı şekilde vix korku endeksi düştüğü dönemlerde kar edebilmek için yine altın yatırımlarına yönelebilirler. Altın pek çok kişinin tercih ettiği güvenilir bir yatırım aracı olduğundan bu endekste yaşanan değişiklikler altının tercih edilmesi üzerinde yine etkili olur.

Korku Açgözlülük Endeksi Nedir?

Korku açgözlülük endeksi, vix endeksinin yükselmesi nedeniyle piyasadaki riskin artması sonucunda yatırımcıların davranışlarını ölçmeye yarayan bir endeks. Vix endeksinde yükseliş olduğu zamanlarda bazı yatırımcılar yatırımlarının yönünü değiştirerek zarar etmeme yönünde hareket ederken, bazı yatırımcılar ise daha fazla riskin daha fazla kazanç getireceği düşüncesi ile hareket ediyorlar. Bu doğrultuda daha fazla kazanç için yatırımlarını koruyor ya da artırma yolunda ilerliyorlar. Bu endeks için 50 değeri nötr olarak kabul edilirken, 50 değerinin altında kalan değerler korkunun ağır bastığını temsil ediyor. Değer 100’e yaklaştığında endeks artık açgözlülüğün daha önde olduğunu gösteriyor. Bu endeks birçok piyasanın yanı sıra günümüzde gelişen ve yaygınlaşan kripto piyasasında da kullanılıyor.

 

 

GERİ

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Kampanyalarımız ve ürünlerimiz hakkında ilk ben haberdar olmak istiyorum diyorsanız.
Lütfen E-Bülten üyeliğimize katılın.