Portföy Yönetimi

Yatırım varlıklarının idare ve organizasyonunu içeren portföy yönetimi, temel olarak müşterinin servet ve kazancının oluşturulma biçimine verilen isimdir. Müşteri ve şirket arasında imzalanan ve şartları Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) dayanan, müşteriye hizmet veren kuruluşlar aracılığıyla yapılır.

Servet ve kazancını arttırmak isteyen yatırımcılar, belirlenen stratejiler ile hareket ederek istenen başarılara ulaşabilirler. Yatırımcılar maddi kayıplar yaşamak istemezler. Bu nedenle doğru hamleleri bilen, bu yönetim konusunda kalitesini ve başarısını ispatlamış kuruluşlarla çalışmalıdırlar. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen standartlarla ilerleyen firmalar yatırımcılarının kazancını artırmasına destek olacaktır.

Nurol Portföy'ün Katma Değerli Portföy Yönetiminden Yararlanın

Nurol Portföy hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılara birebir portföy hizmeti sağlar. İmzalanan sözleşme kapsamında yatırımcıların hedeflerine uygun olarak, risk toleransı ve kısıtlamaları müşterilerin bilgisi dahilinde olacak şekilde müşteri için en uygun ve doğru yatırım stratejileri belirler ve bu stratejileri geliştirir.

Nurol Portföy, bireysel yatırımcının yapılandırılmış ve çeşitlendirilmiş farklı finansal ürünlere ulaşmasını sağlar. Farklı ihtiyaçların farklı çözümlere ihtiyacı olduğunu bilerek, doğru stratejilerle yatırımcılara özel planlar hazırlayarak kazanç sağlamayı hedefleyen Nurol Portföy, yatırımlara katma değer katmayı hedefler.

Uzman Kadromuz ile Özel Portföy Yönetimi

Alanında uzman olan Nurol Portföy hem bireysel hem de kurumsal müşterilerinin varlıklarını en iyi şekilde değerlendirmek için çalışır.

Şirket bünyesi içerisinde yer alan portföy yöneticileri, Nurol Portföy müşterilerine ait yatırım varlıklarının takibinden ve gelir-giderinden sorumlu olarak hareket ederler.

Yatırım danışmanlarının sorumluluklarının bilince olarak hareket etmeleri, her yatırımcı için gereken özen ve ilgiyi göstermeleri gerekliliği ilkesine bağlı olarak hareket eden uzman kadro sayesinde tüm yatırımcıların kaliteli hizmet alması amaçlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Portföy yönetilirken izlenen aşamalar nelerdir?

Birbirini takip eden beş aşamadan oluşan yönetim içerisinde, portföy yapılanması, yatırım analizi, portföy seçimi, portföy değerlendirmesi ve portföy revizyonu yer alır.

Portföy yönetilirken hangi stratejiler izlenir?

Temel olarak pasif yönetim ve aktif yönetim stratejileri uygulanır.

Bu yönetimin amacı nedir?

Temel amaç yapılan yatırımlardan en yüksek faydayı elde etmektir.

Portföy Yönetimi Nedir?

Yatırım servet birikimine ek olarak kazanç sağlamayı amaçlayan faaliyetlerdir. Servet ve kazancın oluşturulma biçimi olan portföyde yararlanılan yatırımların arasında sermaye piyasası araçları, kıymetli madenler ve diğer varlıklar yer alır.

Bu yönetim, yatırım varlıklarının idaresinin ve organizasyonun yapılması anlamına gelir. Bu yönetim, koşulları Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından belirlenen ve müşteri ve hizmet veren kuruluş arasında imzalanan sözleşmeye dayanır.

Portföy Yönetim Şirketleri Ne Yapar?

Portföy yönetme şirketleri temel olarak müşterinin yatırım varlıklarını belirlemekten, oluşturmaktan ve elde edilen gelirin organize edilmesinden sorumlu olan kuruluşlardır. Müşteri yatırım varlıklarını yöneten firmalar sözleşme kapsamında faaliyet gösterirler. Sözleşme, vekalet hakkını sağlar. Bu yetkiler çerçevesinde yönetim şirketleri, müşterileri için incelemeler yapar, yatırım faaliyetlerinde bulunur ve gelir paylaşımı yapabilir konuma gelirler. Bu alanlarda faaliyet gösteren şirketler anonim şirket olarak adlandırılırlar.

Portföy Yönetim Şirketi Nasıl Seçilir?

Yönetim şirketi seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler;

  • Özel strateji seçimi ve ürün dağılımı yapabilme yeteneği
  • Profesyonellik
  • Şeffaflık
  • Yatırımcı gizliliği.

Portföy yatırım şirketinin yanlış seçilmesi sadece yatırımcıların maddi kayıplarla karşılaşmalarına neden olmaz. Aynı zamanda portföy yönetmek için yanlış şirketi seçmek büyük bir zaman kaybı da yaratabilir. Bu durum, yatırım hedeflerinin gerilemesine ve hedeflenen başarıların daha uzun vadede gerçekleşmesine neden olur. Tüm yatırımcıların hedefleri doğrultusunda tecrübeli ve kaliteli bir yönetim şirketi seçmeleri gerekir. Bu noktada Nurol Portföy yatırımcıların ihtiyaçlarına karşılık vererek hem kalitesi hem tecrübesiyle onlara yol gösterir.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Kampanyalarımız ve ürünlerimiz hakkında ilk ben haberdar olmak istiyorum diyorsanız.
Lütfen E-Bülten üyeliğimize katılın.